پشتیبانی

کانال تلگرام ما
امروز یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
Fa | En
شما اینجا هستید : صفحه اصلی  -> مطالب علمی > اگزاست فن >
اگزاست فن

 

اگزاست فن بلابرگ (BLAUBERG)

اگزاست فن Exhaust fan ، دستگاهی است که برخلاف فن های دمنده ، هوا را مکش کرده و از محیط خارج میکند . ساده ترین اگزاست فن ها ، هواکش های آشپزخانه هستند . اگزاست فن ها معمولا در دوحالت گردش هوا و یا خروج هوا مورد استفاده قرار میگیرند. در حالتی که از اگزاست فن ها در گردش هوا استفاده شود ، هوا پس از فیلتر شدن دوباره به محیط باز میگردد .

شرکت بلابرگ آلمان یکی از معتبرترین و بزرگترین شرکت های تولید کننده اگزاست فن با سابقه بیش از 100 سال می باشد که جزو معدود تولید کننده های اگزاست فن می باشد که تولیداتش از تنوع بسیار بالایی برخوردار است .

 

 

 

انواع اگزاست فن ها

اگزاست فن ها با توجه به جهت جریان هوا نسبت به محور فن به دو دسته تقسیم میشوند :

1-            فن های محوری (Axial) : در فن های اکسیال جریان هوا موازی محور فن است . سه نوع عمده فن های محوری فن های پروانه ای ، فن های لوله محوری و فن های پره محوری ( جت فن ) می باشند که در ذیل تصاویر آن را مشاهده میکنید .
 

 

2-      فن های گریز از مرکز ( سانتریفوژ ) : این نوع فن ها به وسیله نیروی گریز از مرکز ، هوا را به جریان می اندازد . در این گونه فن ها زاویه ورود و خروج هوا 90 درجه است . فن های سانتریقوژ معمول ترین فن های مورد استفاده در صنایع هستند . در این فن ها ، هوا از بخش پروانه به سمت پره ها حرکت کرده و انرژی جنبشی آن زیاد می شود. این انرژی جنبشی قبل از ورود به بخش خروجی با انرژی فشاری تبدیل شده و در نتیجه فشار هوا بالا می رود .

 

فن های سانتریفوژ با توجه به نوع پروانه به کار رفته در آنها به سه دسته تقسیم میشوند :

-         فن های با پروانه forward : در این نوع پره ها رو به جلو و در جهت چرخش پروانه می باشد . تعداد پره های آن در مقایسه با پروانه های backward و Radial بیشتر میباشد . توان واقعی در این فن ها به علت ساختار پروانه آن ، بیشتر از توان محاسبه شده برای هواکش می باشد . فن های دارای این نوع پروانه بیشتر در صنایع تهویه مطبوع و تهویه در ساختمانها و برجهای اداری و مسکونی به کار میرود و این نوع فن ها معمولا برای دهش هوا به محیط داخلی مورد استفاده قرار میگیرند .
 

-        فن های با پروانه backward : پره ها در این نوع فن ها رو به عقب بوده و در خلاف جهت چرخش پروانه میباشد . بازدهی این نوع فن ها نسبت به فن های forward بیشتر بوده و دارای صدای کمتری میباشد و در آن توان واقعی با توان محاسباتی تقریبا برابر می باشد. فن های backward  معمولا برای اگزاست مورد استفاده قرار میگیرند .
 

-         فن های Radial : این نوع هواکش ها نسبت به هواکش های ذکر شده در بالا ، فشار بیشتری ایجاد میکنند و کاربرد آنها بیشتر برای انتقال مواد و ذرات میباشد .

 

 

کلمات کلیدی : هواکش ، اگزاست فن ، اگزاست فن بلابرگ ، اگزاست فن صنعتی ، اگزاست فن بی صدا اگزاست فن نیمه صنعتی 

 

نامستاره دار
ایمیلستاره دار
متن پیغامستاره دار
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد نمایندگی بلابرگ در ایران محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح